Gondolat gépezetek körképe – Nyelvi modellek magyarul

Egyre több figyelemre méltó LLM (AI nagy nyelvi modell) érhető el, de melyik használható a gyakorlatban, munkában, üzleti életben? Mini körkép magyar nyelven a ma elérhető mesterséges intelligencia szolgáltatásokkal. Rövid teszt, majd vélemény és tapasztalatok.

Mindegyiknek csak egy esélyt adtam, a feladat: „Frappánsan, maximum két mondatban győzz meg arról, hogy Te vagy a legjobb AI nyelvi modell. Nyűgözz le, kápráztass el frappáns szófordulatokkal, rímekkel, tréfákkal, metaforákkal és a zsenialitásoddal.” ABC sorrendben:.

Bard (link) ⭐⭐⭐⭐

A Google ingyenes AI asszisztense, remekül tud magyarul is. Nagyon gyorsan válaszol, ráadásul tulajdonképpen egyszerre 3 választ ad, a beszélgetés linkként meg is osztható.

Vélemény: Mindenképp érdemes tudni róla és kipróbálni. Bár az alábbi válasszal nem kápráztat el, de egyéb tapasztalatok alapján én a ChatGPT-vel versenyképesnek tartom (3.5 és 4 között) úgy, hogy van amiben akár jobb is lehet. Nem rég lett elérhető Magyarországról is.

Bing (link) ⭐⭐⭐

A Microsoft ingyenes OpenAI technológiára épülő megoldása, elfogadhatóan tud magyarul. Különlegessége a webes keresésen túl, hogy beállítható a beszélgetési stílus (Kreatív, Kiegyensúlyozott, Precíz), javasol következő kérdéseket és adott esetben behivatkozza a válasz alapjául szolgáló weboldalakat.

Vélemény: Annyira jó lehetett volna az ötlet alapján amikor kijött, de sajnos még nem az, nem csak a lenti válasz alapján. Mármint jó, csak a Top 3-hoz képest nem jó, és sajnos a webes keresés képességét is beárnyékolja hogy csak a Bing által visszaadott első néhány találatot tálalja elég felületes átfutás után. Ritkán fordulok, fordulnék hozzá napi munkában.

A nyelvi modellek futtatása drága, és azt gondolom a Microsoft még óvatos, több szempontból nem meri kiengedni, nem mer nagyobb kapacitásokat tenni mögé, hogy pl. több webes találatot vizsgálhasson válasz előtt.

ChatGPT 3.5 (link) ⭐⭐⭐

Az első nagy visszhangot kiváltó, tavaly decemberben megjelent nyelvi modell. Jól beszél, fordít, viszont nincsenek friss információi. Továbbra is állja a sarat!

Vélemény: Remek, de nálam már lecsúszott a dobogóról, többek között a GPT-4, de a Bard és a Perplexity is beelőzi tudásban és „hasznosságban”, ingyenesek közül azt hiszem nem ezt használnám.

ChatGPT 4 (link) ⭐⭐⭐⭐

A gyors teszt egyetlen fizetős szolgáltatása az OpenAI által fejlesztett ChatGPT újabb változata. Bár alapvetően ugyan azon az adathalmazon tanult és ugyan arra a felületre épül, mint a 3.5, sokkal „összetettebb” válaszokra képes.

Vélemény: Absztrakt gondolkodásban a király, és jó irány hogy eszközöket kap, el fog tudni érni webes szolgáltatásokat. Kár, hogy nem tudja alátámasztani a megállapításait, illetve nem túl frissek az infói. egyértelműen Top 3 tag.

Az alábbi feladatot is szinte eminensként igyekszik csillagos ötösre megoldani, és bár néhol talán megbicsaklik, mégis szvsz a legmélyebb szinte tényleg költői elemeket is tartalmazó választ kapjuk: „gondolat gépezet” mely a szavak örökös szőnyegét szövi stb… ????

Perplexity (link) ⭐⭐⭐⭐⭐

Ingyenesen elérhető, kipróbálható szolgáltatás, főleg tudományos jellegű és precíz kutatásokhoz ajánlott nyelvi modell. Szintén ajánl továbblépési lehetőségeket és megmutatja milyen netes hivatkozások alapján válaszolt.

Vélemény: Természetesen néhány másik kérdéssel is teszteltem (angolul is), és nagyon ígéretesnek tartom. Dobogós, szakmai kutatásokhoz ajánlom és rendszeres használatát tervezem. Létezik fizetős változata, mely a GPT4-et is magában foglalja gyakorlatilag ugyan annyiért. ????

Bónusz: Llama v2 (link) ⭐⭐

A Facebook ingyenessé tett modellje, melyet a Hugging Face nevű cég tett kipróbálhatóvá. Itt az ingyenessé tétel nagyobb gesztus, mert nem csak próbálgatni lehet, magát a modellt le is tölthetjük és megosztották a hozzá vezető kutatásokat is részletesen.

Vélemény: engem nem győzött meg, hogy le is akarjam tölteni. De drukkolok az open source és magyar modelleknek, van még tere a fejlődésnek!

*a kép természetesen Midjourney-vel készült. További AI eszközök itt.