Tíz leggyakrabban feltett AI kérdés

A 10 mesterséges intelligenciával kapcsolatban feltett kérdés és válasz, közérthetően. A cikk a ChatGPT neurális modellel történt társalgás alapján készült.

1. Mi a mesterséges intelligencia?

A mesterséges intelligencia (MI vagy angolul artificial intelligence, azaz AI) az emberi intelligencia szimulációját jelenti olyan gépekben, amelyek hasonlóan gondolkodnak és tanulnak, mint az emberek. Alapvetően az idegsejtek (neuronok) működését és kapcsolatait modellezik programozott neurális hálózatokkal (súlyozott, függvényeket tartalmazó gráfként is gondolhatunk ezekre a matematikai modellekre), melyek a bemenő adat függvényében adnak választ.

2. Hogyan működik a mesterséges intelligencia?

Alapvetően matematikai algoritmusok, statisztikai modellek összessége. Nagy mennyiségű adat felhasználásával tanítják (súlyozzák), hogy képes legyen olyan feladatok elvégzésére, amelyekben általában az emberi agy (ideghálózatok) jó, például hangfelismerés, természetes nyelv (beszéd) megértése, döntéshozatal, mintázat felismerés, összegzés vagy éppen a tanultak alapján valami új (kombináció) létrehozása (generatív modellek).

3. Melyek a mesterséges intelligencia különböző típusai?

Különböző típusai vannak, többek között: szabályalapú rendszerek, döntési fák, szakértői rendszerek, genetikai algoritmusok, neurális hálózatok és mély neurális hálózatok. Gyakran megkülönböztetik a különböző típusokat a tanulás módja szerint is (felügyelt tanulás strukturált, osztályozott adat alapján, részben felügyelt tanulás visszajelzések alapján vagy „önálló” tanulás, amikor (szinte) útmutatás nélkül önállóan dolgozik a neurális hálózat).

4. Milyen előnyei és hátrányai vannak a mesterséges intelligencia alkalmazásának?

Előnyei közé tartozik a hatékonyság növelése, a jobb döntéshozatal és az ismétlődő feladatok automatizálásának lehetősége. Néhány eszközt én is összegyűjtöttem, ami akár a napi feladataid elvégzésében is segíthet. Az aggályok közé tartozik a munkaerőpiac átalakítása lehetősége (munkahelyek megszűnése), a döntéshozatallal kapcsolatos etikai megfontolások és a nem kívánt következmények kockázata.

5. Hogyan használják a mesterséges intelligenciát a különböző iparágakban?

Használják például az egészségügyben, a pénzügyi szektorban, a közlekedésben és a gyártásban. Az egészségügyben a mesterséges intelligenciát olyan feladatokra használják, mint az orvosi képalkotás elemzése, a gyógyszerek felfedezése és a betegek megfigyelése. A pénzügyekben az AI-t olyan feladatokra használják, mint a csalások felderítése, a kockázatkezelés és a portfólió optimalizálása. A közlekedésben a mesterséges intelligenciát olyan feladatokra használják, mint az önvezető autók és a forgalomirányítás. A gyártásban a mesterséges intelligencia prediktív karbantartás (kopás) és a folyamatoptimalizálás kapcsán nyújthat segítséget.
Az interneten használt kereső (Google) és ajánló rendszerek is MI igénybevételével igyekeznek minél jobb válaszokat adni.

6. Milyen etikai kérdések övezik a mesterséges intelligenciát?

Az MI-vel kapcsolatos etikai megfontolások között olyan kérdések szerepelnek, mint az elfogultság, az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a magánélet védelme. Elfogultság akkor fordulhat elő, ha a mesterséges intelligencia rendszerek képzéséhez használt adatok nem reprezentatívak arra népességre/területre nézve, amelyet szolgálni kívánnak, ami tisztességtelen vagy pontatlan döntéshozatalhoz vezet. Az átláthatóság fontos annak megértéséhez, hogy az AI-rendszerek hogyan hozzák meg döntéseiket, valamint annak biztosításához, hogy azok tisztességesek és elszámoltathatók legyenek. Az adatgyűjtés és az adatok mesterséges intelligencia rendszerekben történő felhasználása során a magánélet védelme is aggodalomra ad okot.

7. Mik a mesterséges intelligencia lehetséges jövőbeli hatásai?

Az AI lehetséges jövőbeli hatásai közé tartozik annak lehetősége, hogy a mesterséges intelligencia egyre több területen felülmúlja az emberi intelligenciát, ami előrelépést eredményezhet olyan területeken, mint az egészségügy, az oktatás, médiapiac és a közlekedés. A mesterséges intelligenciával való visszaélés lehetőségére is oda kell figyelnünk már középtávon, például a félrevezető tartalmak tömeges gyártása, hamis tartalmak (szöveg, kép, hang, videó), csalások (pl. iskolai beadandók) megvalósításához is használható kétélű eszköz.

8. Hogyan használják a mesterséges intelligenciát az önvezető autókban?

A neurális hálózatokat önvezető autókban arra használják, hogy a jármű képes legyen érzékelni a környezetét, döntéseket hozni és irányítani az autó mozgását. A mesterséges intelligenciát alkalmazó rendszerek az érzékelők, például kamerák, radarok és néhány esetben lidarok adatait használják az autó környezetének megértéséhez, a gépi tanulási algoritmusok pedig a környezet navigálására vonatkozó döntések meghozatalához.

9. Mi az a gépi tanulás, és hogyan kapcsolódik a mesterséges intelligenciához?

A gépi tanulás (ML, Machine learning) a mesterséges intelligencia egy részhalmaza, amely olyan algoritmusok és statisztikai modellek fejlesztésével foglalkozik, amelyek lehetővé teszik a gépek számára, hogy adatokból tanuljanak, ahelyett, hogy kifejezetten programoznák őket. A gépi tanulás az az alapvető technológia, amely lehetővé teszi a mesterséges intelligencia számos képességét.

10. Hogyan használják a mesterséges intelligenciát az egészségügyben?

Az MI-t az egészségügyben olyan feladatokra használják, mint az orvosi képalkotás elemzése, a gyógyszerkutatás és a betegmegfigyelés. Segíthet az orvosoknak pontosabb diagnózisok felállításában az orvosi képek, például a röntgen-, CT- és MRI-felvételek elemzésével. A mesterséges intelligencia nagy mennyiségű betegadat elemzésére is használható, hogy mintákat azonosítson és előrejelzéseket készítsen a lehetséges egészségügyi kockázatokról.

+1 Miért most robbant be az AI?

A neurális hálózatok illetve a gépi tanulás elméletét már több évtizede kutatják és csiszolják, viszont rendkívül adat és számítási teljesítmény igényes, ami eddig nem volt elérhető. Az elméleti áttörések mellett mára interneten és más nagy adatbankokból (IoT, Big Data) rendelkezésre áll az az adatmennyiség, amit a modern hardver eszközökkel (pl. játékra vagy bitcoin bányászatra fejlesztett videókártyákkal) olyan mennyiségben fel lehet dolgozni, hogy érdemi AI modellek legyenek betaníthatók. A folyamat öngerjesztő, mára már a gépi tanuláshoz fejlesztenek célhardvereket, chipeket mindenki számára elérhető módon (pl. új telefonokban már szinte kötelező elem).

Hogyan tudom kipróbálni, használni?

Örülök, hogy feltetted a kérdést! Összegyűjtöttem pár érdekes eszközt, amit érdemes lehet megnézni. Ha szeretnél sajátot, lépj kapcsolatba velem!