Lehet-e fülbemászó egy gép által írt zene? Helló zeneipar.
Első lépés: írassuk meg a szöveget
Használhatjuk a ChatGPT-t, de érdemes kipróbálni az alternatívákat, mint a Claude (még mindig a kedvencem) vagy a Perplexity (melynek fizetős verziójában mindekettő elérhető).
Témát, stílust, versszerkezetet, ritmusképletet, gondolatmenetet, nyelvet stb. mind megadhatjuk neki, ha szeretnénk – vagy a mesterséges intelligenciára bízzuk. Szinte biztos, hogy elsőre lesznek benne botlások, vagy tökéletlenségek, amit két technikával orvosolhatunk:
1) kérünk javítást – ekkor megmarad az előző verzió, ami segíthet adott esetben, ha jó, de ha nem jó, vagy túl sok a korábbi verzió csak összekuszálhatja az AI gondolatait, így néha érdemesebb:
2) átírjuk az eredeti kérést (promptot) – minden felület lehetőséget ad a korábbi parancs módosítására, aminek átírásával, pontosításával olykor hatékonyabban haladhatunk.
Néhány további tipp ezen a linken, hogy a lehető legjobbat csaljuk ki a nyelvi modellekből.
Második lépés: a zene
A generatív zene készítés koronázatlan királya a Suno szolgáltatás. Már a V4-es verzió is elérhető, a fenti videó még a V3-assal készült. Ingyenesen kipróbálható, de vigyázat, függőséget okozhat!
Bár szöveget is ír, erőssége a zene, mely kapcsán a versíráshoz hasonlóan megadhatjuk a paramétereket – és nem kell visszafognunk magunkat! Bármiről készít zenét bármilyen stílusban, magyar népdaltól kezdve bármilyen modern extrém igényt kiszolgál.
Alapértelmezetten csak egy rövid leírást kell adnunk a dalról, de „Custom” módban megadhatjuk a címet, az általunk készített szöveget (ezt fogja elénekelni, ha nem instrumentális számot kérünk) és a stílust. Alapértelmezetten mindig két változatot készít, melyet szerkeszteni nem, de folytatni lehet.
Harmadik lépés: illusztráció
Ha megelégszünk egy borítóval, akkor készen is vagyunk, mert képet is generál hozzá az alkalmazás.
Videót is szeretnénk? Következik…